BARVY V MAGII

11.04.2021

Každá "čarodějka" má nějakou svoji specializaci. Mou největší jsou sice karty a práce s nimi , ale hned potom se specializuji na svíčkovou magii a magii barev, protože tato dvě témata spolu velice úzce souvisí. Předkládám vám tedy nyní více informací o barvách a jejich vlivu na život.

Veškeré informace, ve všech sekcích o barvách jsou čerpány z knihy Techniky léčení barvami Jiirgen Pfaff , z které cituji

A jdeme na to.

Jistě jste již, vědomě či nevědomě, s barvami pracovali. Pracovat s barvami je výraz, který nemám příliš rád, protože zní skutečně příliš jako "práce".

Barvy člověk může prostě nechat ve všedním životě plynout s sebou, aniž by to muselo mít cokoli společného s prací. Představte si, že je zima a venku velmi chladno.

Chcete se brzy ráno obléknout, stojíte před šatníkem a vidíte před sebou pět nádherných, teplých svetrů. Tyto pulovry mají stejný střih, jsou ze stejného materiálu, pouze mají různé barvy. Jeden je červený, jeden zelený, jeden hnědý, jeden bílý a jeden fialový.

K neutrální barvě kalhot, které máte právě na sobě, se všechny svetry hodí stejně. Něco ve vás se ovšem rozhodne pro jeden z těchto měkoučkých teplých zázraků. Snad ten červený, protože dnes potřebujete hodně síly, snad bílý, protože vás dnes čeká důležité rozhodování.

Vaše podvědomí ví přesně, která barva je ta správná, kterou z těchto barev nyní potřebujete. Všichni víme, že neexistují náhody, a proto si zvolíte přesně ten správný svetr.

Vidíte, i to je "práce" s barvami. Takové věci se dějí denně a zpravidla probíhají zcela nevědomě. A přece, pokud si člověk začne něco s množstvím a působením barev v našem životě, má skvělý prostředek, s jehož pomocí na sobě může pracovat - zcela mimochodem a přece působivě účinně. Barvy totiž mají jemné účinky nejen na naše hrubohmotné tělo, nýbrž i na našeho ducha a duši.

A přesně tady začíná přitažlivost barev pro zvládání problémů, překážek, bolesti a další zajímavosti. O tom se však dozvíte více v dalších kapitolách.

Jedno bychom si však měli ujasnit hned na počátku: NÁHODY NEEXISTUJÍ. Náhoda znamená, že nám něco připadne. Má to svoje opodstatnění, a je jedno, co a v jaké situaci nás postihne.

Chtěla bych se pokusit vám to objasnit na jednom příkladu: Představte si, že jste na nákupu v supermarketu a nějaký jiný zákazník nebo zákaznice vám vší silou najede nákupním vozíkem na paty. Pak vám pak tato osoba ještě vynadá slovy "Copak nemůžete dávat pozor a jít trochu rychleji...!"

Nejpozději v této chvíli dostanete vztek. Rozčílíte se. Co se stane pak? Existuje mnoho možností: Zůstanete v klidu a myslíte si svoje. Klesnete na úroveň této osoby a křičíte na ni také. Nebo zůstanete v klidu a pokusíte se situaci vyjasnit. Máte mnoho možností, jak reagovat.

Můžete si být vy nebo já jisti, jak nakonec člověk skutečně zareaguje, když se mu něco podobného stane? Myslím, že jistě ne. Konec konců to závisí na jeho momentálním rozpoložení, resp. náladě.

A přece, v každém případě se člověk může zeptat sám sebe: "Jak to, že se mi to stalo, co mi chce tato příhoda dát najevo?" Zeptáte se svého nejhlubšího nitra. Možná ne právě v tomto zajetí emocí, možná se zeptáte prostě později ve chvíli klidu doma po vybalení nákupu. Dostanete nějakou odpověď.

Možná je odpovědí: Byl jsem dneska v tom obchodě zase hrozný na učně. Teď asi mám pocítit jednou také já sám, jak se cítí člověk, s nímž je jednáno nespravedlivě.

To by mohla být odpověď. Nebo najdete nějakou jinou pro sebe, pro tuto situaci. Zpravidla však v každém případě nějaký význam v tom, co nám připadne, je.

Tak není ani žádnou náhodou to, jak jste dnes oblečeni, jaké barvy máte dnes na sobě. Mají své účinky na vaše bytí. Podívejte se v této chvíli sami na sebe, jaké barvy máte právě na sobě, které barvy vás obklopují. To všechno má nějaký význam a nějaký vliv na vás.

Co ovlivňují barvy

Znáte jistě rčení: "Teď musíš přiznat barvu!" Znamená to, že by člověk měl každému jasně vysvětlit své stanovisko a zřetelně informovato svých úmyslech a jednání, pokud možno ještě s příslušnými důvody tohoto jednání.

Výraz je již velmi starý a pochází ze středověku, z doby rytířských soubojů. Někteří z rytířů zakrývali barevné erby na zbroji, aby zůstali nepoznáni. Bylo však otázkou cti ukázat svůj erb a tím "přiznat barvu".

Barvy se ve své symbolice táhnou staletími (erby, vlajky, stranické barvy...) až do dnešní doby. Pokud se člověk podívá pozorně a je schopen všechny tyto barvy vyložit, jsou velmi poučné.

Pokud zná navíc symboliku například na státních vlajkách, pak vypovídají kombinace barev a symbolů skutečně mnoho a poskytují informace o různých dobách, kulturách a mentalitách. Nyní bych vám chtěl ke každé jednotlivé barvě něco říci.

Uvažte prosím, že ke každému vyjmenovanému pojmu je možná nějaká pozitivní a nějaká negativní interpretace, protože všechno má, jako tak často, dvě stránky. Příklad: Pokud například vidíme pod červenou hyperaktivitu, je rovněž možný absolutní nedostatek energie.

Důležité je poznat, že se jedná o téma "červené". Abychom mohli volně pracovat a vykládat, je radno si trochu vštípitdo paměti následující hesla, abychom se nemuseli později vyrušovat během práce či hraní s barvami listováním a čtením v knize.

Nabízím vám ještě další důležitý tip: Rozhlížejte se jednou vědomě po celý všední den po barvách, s nimiž se setkáváte a uvědomte si, jaký význam mají. Jako například: Semafor, co tu znamená barva červená? Stop! Varování! Žlutá pak by byla: Připrav se, hned se jde dál nebo budeš muset za chvilku zastavit. Zelená je volná jízda, prostor, volnost...

Tímto způsobem může člověk v mnoha situacích pozorovat, kde a jak jsou barvy používány. Projděte jednou prostě vědomě s touto pozorností svým všedním dnem.

Jistě prožijete mnohé "aha-zážitky". Nebo jednou pozorně sledujte, pokud se vám bude chtít, použití barvy v reklamně (obalech...), je to skutečně napínavé.

Pozoruhodná je také skladba jednotlivých barev. Existují jen tři základní barvy: červená, žlutá a modrá. To znamená, že člověk může z těchto tří barev namíchat kteroukoli existující barvu.

Například fialová se skládá z červené a modré. I zde jsou tedy skryty vlastností těchto dvou barev. Například bílá se skládá ze všech barev, stejným dílem. Neznamená to, že tu má člověk otevřené všechny možnosti, že je jen třeba se rozhodnout?

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro červenou barvu

Hesla: Barva síly, přežití, otce, opatrnosti, hyperaktivity, uzemnění, životní síly (krve), tělesné lásky, sexuality.

Čakra: Kořenová/základní čakra

Myšlenky: Rudá zem. Červené je připisováno horko. Rudé plody, jako jahody, třešně apod. nebo rudé růže, propůjčují nádech erotiky. Barva kořenové čakry, životní energie, barva tepla a pudu.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro oranžovou barvu

Hesla: Šok, radost ze života, rozmnožování, víra, závislost, deprese, zneužívání, posílení imunity

Čakra: Sakrální čakra

Myšlenky: Barva východu a západu slunce. Působivá radost ze života. Oranžová spojuje červenou a žlutou. Signální barva změn. Podívejte se na semafor...!

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro žlutou barvu

Hesla: Trávení, trávicí orgány, pokožka, partnerství, vědění, strach, závist, nenávist, učení, barva probouzení (jara). Veselí, družnost.

Čakra: Solárního plexu

Myšlenky: První květy jara jsou zpravidla žluté. Jsou symbolem přibývající síly slunce po chladném ročním období.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro zelenou barvu

Hesla: Příroda, les, louka, vlastní prostor, omezení, dýchání, dýchací orgány, srdce, dálky, kreativita, odkyselení.

Čakra: Srdeční čakra

Myšlenky: Zelená přírody, například procházka lesy mezi stromy se sytou zelení listů a jehličí je velmi blahodárnou metodou cesty k sobě samému, sjednocení se sebou i s přírodou. Člověk nachází prostor a často přichází na netušená znamení a myšlenky...!

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro olivovou barvu

Hesla: Směs žluté a zelené (směs žluté a modré), ženské vedoucí vlastnosti ze srdce, transformace duchovna na fyzickou úroveň, harmonie s přírodou, mírové aspekty.

Čakra: Čakra solárního plexu a srdeční čakra

Myšlenky: Noemova holubice míru s olivovou větvičkou v zobáku jako znamení světového míru, velmi často používaný symbol. Schopnost vést ze srdce je nebeský dar.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro tyrkysovou barvu

Hesla: Směs zelené (opět směsi žluté a modré) a modré, komunikace srdce, vyjádřit obsah srdce, kreativita, masová komunikace, umělec, Atlantida.

Čakra: Srdeční čakra, brzlík, krční čakra

Myšlenky: Barva komunikace ze srdce. Nech promluvit své srdce. Atlantida, zaniklá kultura, masová komunikace a její zneužívání, které nakonec přispělo k zániku.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro růžovou barvu

Hesla: Láska, srdce s city v něm rozvíjenými, srdečnost, ženská péče. Lásku přijímat a dávat.

Čakra: Srdeční čakra

Myšlenky: Růžová, barva srdce a citů. Přijímat sám sebe takového, jaký jsem, se všemi svými chybami. Jako růžová růže je nádherná i se všemi svými trny.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro modrou barvu

Hesla: Krk, výraz, komunikace, horní dýchací orgány, klid, mír, pochopení, náboženství, matka. 3. oko, nadřazený pohled, vnímání, světle modrá a královská modř těsně souvisí.

Čakra: Krční čakra (světle modrá), čelní čakra (královská modř)

Myšlenky: K světle modré: Něžná nebeská modř vysoko nad námi propůjčuje jakýsi druh šíře, klidu a svobody. Nechat se spadnout do klidu a přemítání. K temně modré: Hluboká modř kosmu, která nám propůjčuje klid, mír a ticho. Madonin plášť měl tuto modř, jako znamení mateřské péče.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro fialovou barvu

Hesla: Spojení extrémů (červené a modré), transformace, léčení, "absolutní" linka vzhůru, spiritualita, rodný dům. Světle fialová má stejné vlastnosti, jen mnohem jasnější, absolutní spirituální prozíravost, rozpoznávání všech souvislostí.

Čakry: Lebeční nebo korunní čakra.

Myšlenky: Fialová, barva léčení. Spojuje protiklady, protože se skládá z červené a modré.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro bílou barvu

Hesla: Spojení všech barev, rozhodnutí, dokonalost, zpět k jednotě, očištění.

Čakry: Všechny čakry

Myšlenky: V chladné roční době můžeme vnímat bílou. Bílá je barvou, která obsahuje všechny barvy. Bílá je časem obnovy, resp. klidu k pročištění a obnově, aby mohl na jaře vzniknout nový, svěží život.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro barvu magenta

Hesla: Nejvyšší forma lásky, láska k drobnostem v životě, péče a regenerace, poskytuje energii k láskyplnému uspořádání záležitostí v životě.

Čakry: Všechny, zvláště čakra srdeční

Myšlenky: Duha začíná červenou a končí fialovou barvou. Pokud člověk oba konce spojí, vzniká magenta, Goethova nevídaná barva. Červená pro sílu, spojení se zemí. Fialová pro duchovnost a léčení. Tyto vlastnosti magenta spojuje.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro béžovou/hnědou barvu

Hesla: Spojitost se zemí, vytrvalost, výdrž, schopnost výdrže, vědomí povinnosti, spolehlivost, menší pohyblivost

Čakra: Nejspíše od kořenové čakry směrem dolů, jinak žádné přiřazení.

Myšlenky: Barva naší matky země je hnědá. V této hnědé nacházejí hnědé kořeny stromů silnou oporu a výživu. Stabilita jako u stromu v lese a ne jako korouhve ve větru.

-----------------------------------------------------

Shrnutí pro černou (barvu)

Hesla: Vizuálně zdůrazňuje ostatní barvy, ochranu, smutek, vymezení, přechodný návrat života, erotiku, často je neprávem vykládána negativně.

Čakra: Žádné přiřazení

Myšlenky: Černá je "barvou", z níž všechno pochází, semeno v temné zemi, dítě v temném matčině lůně...! Z temnoty může přidáním světla vzniknout nový život. Tma je často nezbytná k soustředěnému a cílenému vzniku nového po žádoucím vymezení a stažení se zpět.

Z knihy Techniky léčení barvami Jiirgen Pfaff

obrázek mtg.gamepedia.com